Czyszczenie napędu – łańcuch, kaseta, korba, przerzutki

Czym właściwie jest napęd w rowerze? Napęd to wszystkie elementy, które przenoszą generowaną przez Ciebie moc na koła, wprawiając rower w ruch. Zaliczamy do nich: mechanizm korbowy z tarczami, łańcuch, kasetę oraz przerzutki.

Układ napędowy pokryty smarem, stosunkowo łatwo ulega zabrudzeniom. Jest on w rowerze umiejscowiony dość nisko nad ziemią, dlatego kurz, piasek czy błoto bez większych problemów osadzają się na łańcuchu i pozostałych elementach napędu. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na pracę roweru. Zabrudzony układ napędowy powoduje, że Twój ciężka praca włożona w kręcenie korbami, jest nieefektywna. Brudny napęd to również jego szybsze zużycie. Niezależnie czy jedziesz w długą, wymagającą trasę, szybki wyścig, a nawet zwykła przejażdżkę po parku, ważne jest żeby aby cały układ napędowy Twojego roweru był czysty.

łańcuch

Czyszczenie układu napędowego nie musi być długim, brudnym procesem, który należy wykonywać codziennie. Konserwację napędu warto przeprowadzać na dwa sposoby:

Szybka konserwacja – 5 min, raz w tygodniu (lub za każdym razem kiedy uważasz, że jest to konieczne),

Dogłębne czyszczenie – 15 min, raz w miesiącu (lub wtedy kiedy układ napędowy jest szczególnie brudny)

Oczywiście oba sposoby uzależnione są od dystansu i warunków w jakich go pokonujesz. Nie mniej jednak zawsze zalecamy, bieżącą konserwację, a po niej dokładne czyszczenie.

Szybka konserwacja

Nanieś środek do czyszczenia łańcucha Gumchained Remedy na gąbkę Cell Foam. Obejmij łańcuch i kręć korbą do tyłu, do czasu usunięcia zabrudzenia. Gąbka, środek do czyszczenia i kilka obrotów korbą – to naprawdę prosta i szybka sprawa.

Jedziesz na wakacje lub obóz kolarski i zastanawiasz się jak zadbać o łańcuch na miejscu? Nie musisz zabierać ze sobą całej butelki środka do czyszczenia. Wystarczy KWIPE Gumchained Remedy – chusteczka do czyszczenia łańcucha. Użyj nasączonej środkiem do czyszczenia łańcucha chusteczki, w ten sam sposób jak gąbki. Kilka sekund i Twój łańcuch jest znów czysty. Chusteczkę możesz wykorzystać również do wyczyszczenia kółeczek przerzutki oraz tarcz w korbie.

Pamiętaj, że środek do czyszczenia łańcucha usunął nie tylko brud, ale również całą (brudną) warstwę smarującą. Po oczyszczeniu łańcucha nasmaruj go, używając naszego ceramicznego smaru Science Friction

Dogłębne czyszczenie

„Szybka konserwacja” działa korzystnie na pracę Twojego układu napędowego. Jednak z biegiem czasu, pozostałe elementy, takie jak tarcze korby, kaseta czy przerzutki również ulegają zabrudzeniu. Wówczas konieczne jest „dogłębne czyszczenie” całego układu napędowego.

Kompleksowe mycie napędu w rowerze obejmuje dwie kwestie:

Dokładne wyczyszczenie łańcucha,

Odtłuszczenie i usunięcie brudu z korby, kasety i przerzutek.

 

Czyszczenie łańcucha

Dokładne wyczyszczenie łańcucha może być realizowane na wiele sposób – od mycia ultradźwiękowego po „wyszejkowanie” w płynie do czyszczenia łańcucha. Z pewnością te metody sprawdzą się i brud zostanie dokładnie usunięty. Niestety wiążą się one z koniecznością zdejmowania łańcucha. Jeżeli masz taką możliwość, to możesz umieścić łańcuch w pojemniku do którego wlej środek Gumchained Remedy. Pozostaw na kilka, aż część zabrudzeń ulegnie rozpuszczeniu. Następnie przez kilka minut energicznie potrząsaj pojemnikiem. Po tym wszystkim wyciągnij łańcuch i wytrzyj go suchą, czystą szmatką. Prawda, że proste?

Co zrobić w sytuacji gdy nie masz możliwości zdjęcia łańcucha? Możesz użyć naszej maszynki do czyszczenia łańcucha Sprocket Rocket. Napełnij urządzenie środkiem do czyszczenia łańcucha Gumchained Remedy, zapnij tak aby łańcuch znajdował się między szczotkami i kręć korbą do tyłu. Na koniec wytrzyj łańcuch suchą i czystą szmatką. I pamiętaj o nasmarowaniu!

łańcuch
łańcuch
łańcuch

Odtłuszczanie i czyszczenie korby, kasety i przerzutek

Brud na kasecie, kółeczkach przerzutki czy korbie, to w największym stopniu pozostałości smaru z łańcucha. W celu usunięcia brudu zastosuj odtłuszczacz Limon Velo oraz szczotkę / pędzel ze sztywnym włosiem. Rozpyl odtłuszczacz na kasetę i przerzutki oraz korbę i pozostaw na kilka minut. Następnie za pomocą szczotki lub pędzla usuń brud. Na koniec spłucz dokładnie wodą pod niskim ciśnienie.

Jak widać czyszczenie układu napędowego nie musi być ani trudne ani czasochłonne. Wystarczy kilka minut i trzy środki – Gumchained Remedy, Limon Velo oraz smar ceramiczny Science Friction. Dbaj o układ napędowy, a zapewnisz jego efektywność i prawidłową pracę przez długi czas.